Kultúrne pamiatky a program na voľný čas:

Múzeum Oravskej dediny - 20 km

Múzeum Oravskej Dediny 1 Múzeum Oravskej Dediny 2 Múzeum Oravskej Dediny 3

Múzeum je umiestnené v prekrásnom prírodnom prostredí v podhorí Západných Tatier -Roháčov. Viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry je tu rozostavených v niekoľkých celkoch, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy – Dolnooravský rínok, Hornooravská ulica či Goralské lazy.


Nechýbajú tu ani technické stavby ako mlyn na vodný pohon, plátennícky mangeľ na hladenie modrotlače, olejáreň, hrnčiarska pec a iné.


Nad „dedinkou“ sa týči drevený gotický kostol sv. Alžbety Uhorskej zo začiatku 15. storočia. Kostol s neskorogotickým maľovaným stropom a s funkčným prenosným barokovým organom je ozajstným klenotom múzea.


Zariadenie domov a chov domácich zvierat (v letnom období aj pestovanie typických plodín) umožňujú návštevníkom predstaviť si život a prácu Oravcov v minulosti.


Toto múzeum sa začalo stavať v roku 1967. Stavby v múzeu sú väčšinou originály, ktoré pôvodne stáli v rôznych lokalitách na Orave. Boli odkúpené od pôvodných majiteľov, rozobraté, prevezené a po ošetrení nanovo poskladané v múzeu. Objekty, ktoré nebolo možné získať alebo previezť, boli rekonštruované.


↖ VRÁTIŤ SA SPÄŤ HORE

Zakopané – hlavné turistické centrum poľských Tatier - 20 km

Zakopané 1 Zakopané 2 Zakopané 3

Mesto Zakopané sa nachádza na úpätí poľskej strany Tatier len 20 km od Vitanovej. Koncom 18. a začiatkom 19. storočia Zakopané vyrástlo v najprominentnejšiu umeleckú kolóniu Poľska.


Je obľúbenou zimnou destináciou lyžiarov a celoročne vyhľadávaným cieľom turistov aj horolezcov. V tomto mestečku nájdete nádherné drevené domčeky, až 10 múzeí a 7 galérií napríklad Tatranské múzeum, Múzeum architektúry mesta Zakopané a pod. Počas sezón sa tam často konajú rôzne spoločenské akcie, podujatia či už kultúrne, hudobné alebo športové (svetoznáme skoky na lyžiach).


Čas si môžete spríjemniť rôznymi horskými atrakciami, zubačkou, bobovou dráhou, jazdou na štvorkolkách či na skútroch, dostupná je aj zábava pre deti či pre milovníkov adrenalínu.


↖ VRÁTIŤ SA SPÄŤ HORE

Oravská priehrada - 14 km

Oravská Priehrada

Vodná nádrž Oravská priehrada je súčasťou vodného diela Orava. Jej výstavba začala v roku 1941 a do prevádzky bola pustená v roku 1954. Jej rozloha je 35 km2 a s priemernou hĺbkou 15 m. Vznikom tohto vodného diela zaniklo 7 obcí. Nad hladinou ostal po zatopenej obci Slanica malý vrch, čím vznikol Vtáčí ostrov a Slanický ostrov nazývaný aj Ostrov umenia, na ktorý sa dá dostať loďou. Na tomto Ostrove umenia sa nachádza slanický rímskokatolícky Kostol Povýšenia svätého Kríža postavený v 18. storočí a lapidárium. V súčasnosti je v kostole inštalovaná stála expozícia oravského ľudového umenia, plastiky a maľby a občasne sú v ňom organizované slávnostné koncerty.


Priehrada so svojimi brehmi a ostrovmi patrí k najvýznamnejším lokalitám výskytu vodných vtákov na Slovensku, leží na migračnej trase vodného a pri vode žijúceho vtáctva.


↖ VRÁTIŤ SA SPÄŤ HORE

Oravský hrad - 35 km

Oravský hrad

Ak ste tento najnavštevovanejší hrad na Slovensku nenavštívili, je na čase to zmeniť. Na Oravskom hrade sa nachádza množstvo expozícií, taktiež sa na ňom organizujú rôzne hudobné a kultúrne podujatia, napríklad nočné prehliadky hradu, v ktorom vám spríjemnia návštevu strašidlá.


Tento zachovalý rozsiahly hrad sa týči na strmom vápencovom brale priamo nad obcou vo výške 112 m nad hladinou rieky Orava. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou.


Oravský hrad, kedysi sídlo Oravskej župy, vznikol v 13.-tom storočí na mieste staršieho osídlenia. Prvá písomná historická zmienka pochádza z roku 1267, kedy bol kráľovským majetkom. Postupne menil majiteľov. O dnešný vzhľad sa postarali Thurzovci, ktorých stavebná obnova hrad zaradila medzi významné stavby renesančného obdobia. Neskôr ho obývali Pálffyovci (poslední majitelia), ktorí sa pokúsili o čiastočnú romantickú úpravu.


Interiér stavby sa zachoval z čias gotiky, renesancie a romantizmu. Najzachovalejší je interiér kaplnky so zariadením z roku 1752.


↖ VRÁTIŤ SA SPÄŤ HORE

Oravská lesná železnica v Oravskej Lesnej - 60 km

Oravská lesná železnica foto1 Oravská lesná železnica foto2 Oravská lesná železnica foto3

Oravská lesná železnica je ojedinelá železnica v horskom prostredí, ktorou si môžete urobiť vyhliadkovú jazdu v dĺžke približne 6 km. V stanici Tanečník sa nachádza bezplatné parkovisko a zázemie železnice – depo pre lokomotívy a vozne, predaj cestovných lístkov, suvenírov, malé múzeum dokumentujúce život lesnej dráhy, detské ihrisko a voliéra s pávmi.


Vláčik Vás vyvezie na vrcholovú stanicu Sedlo Beskýd v nadmorskej výške 935m n. m. Tu je naplánovaná prestávka, počas ktorej môžete vystúpiť na vyhliadkovú vežu neďaleko stanice a rozhliadnuť sa na krásnu panorámu oravskej prírody. Otvorená je pre Vás aj goralská drevenica, ktorá približuje kultúru Goralov na Orave. Po prehliadke nasleduje jazda späť do údolia.


↖ VRÁTIŤ SA SPÄŤ HORE

Hviezdoslavova hájovňa - 40 km

Hviezdoslavova hájovňa

Literárna expozícia, inštalovaná v budove hájovne pod Babou horou, bola sprístupnená v októbri 1979. Je to prvé skutočne literárne múzeum na Slovensku, venované dielu básnika. Expozícia chce na jednej strane predstaviť prostredie, v ktorom básnik čerpal inšpirácie a na druhej strane približuje dielo od jeho vzniku, prvého vydania tlačou cez všetky doterajšie vydania a odraz v iných umeniach.


V pôvodnej hájovni, ktorú navštevoval Pavol Országh Hviezdoslav a ktorá v roku 1912 vyhorela a na jej základoch bola postavená súčasná budova, sa v roku 1904 narodil prozaik Milo Urban. Jemu je venovaná expozícia v susednom objekte, ktorý patrí do areálu hájovne.


↖ VRÁTIŤ SA SPÄŤ HORE

Drevený gotický kostol v Tvrdošíne - 13 km

Drevený gotický kostol v Tvrdošíne

Drevený gotický kostol v Tvrdošíne pochádza z druhej polovice 15. storočia a v 17. storočí ho renesančne upravili. Jeho dominantou je barokový oltár Všetkých svätých z konca 17. storočia. Predchodcom dnešného oltára bol nízky gotický oltár, z ktorého sa zachovalo krídlo s maľbou sv. Petra a sv. Jána Krstiteľa.


Pri prehliadke kostola zaujmú najmä obrazy apoštolov, neskororenesančná kazateľnica s postavami evanjelistov z roku 1654 a obraz sv. Juraja na koni v boji s drakom - ide o temperu na dreve, ktorá pochádza z obdobia okolo roku 1653. Prekrásne klenbové maľby (obloha s hviezdami, anjeli a kazetový strop) dotvárajú gotickú mystiku priestoru.


Tento kostol je ocenený organizáciou Europa Nostra a v roku 2008 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.


↖ VRÁTIŤ SA SPÄŤ HORE

Trhy v Jablonke (20 km) a Novom Targu (30 km)

Trhy v Jablonke a Nový Targ foto1 Trhy v Jablonke a Nový Targ foto2 Trhy v Jablonke a Nový Targ foto3

Trhy v Novom Targu a Jablonke majú dlhoročnú tradíciu, svojou ponukou a rozmanitosťou dokážu stále pritiahnuť veľké množstvo návštevníkov a kupujúcich zo všetkých kútov Slovenska. Trhy Vás prekvapia rôznym tovarom a to na jednom mieste. Obľubeným tovarom sú stále údené oštiepky a sladkosti a to najmä krovky v rozličných príchutiach. Takže ak potrebujete dokúpiť nábytok, koberce, izbové doplnky, oblečenie, topánky, či ovocie a zeleninu a iný tovar neváhajte navštíviť Jablonku alebo Nový Targ. Nechajte sa uniesť pravou trhovou atmosférou.


Jablonka – trhy sa konajú každú stredu


Nový Targ – trhy sa konajú každý štvrtok a sobotu


↖ VRÁTIŤ SA SPÄŤ HORE

Oravice -7 km

Oravice foto1 Oravice foto2

Oravice sú dlhé roky centrum turistiky a oddychu na Orave. Známe sú najmä svojimi termálnymi kúpaliskami. Termálna voda je vysoko mineralizovaná sodno-vápenato- horečnato-siričitá s vysokým obsahom železa. Jej zloženie pomáha na choroby pohybového ústrojenstva, močových ciest a obličiek. Teplota vody sa pohybuje až okolo 58°C, preto musí byť ochladzovaná. V bazénoch sa dá kúpať v každom počasí a každom ročnom období.


V Oraviciach sa nachádzajú nielen termálne kúpaliská, ale aj lyžiarsky vlek. Nachádza sa tu sedačková lanovka s najdlhšou zjazdovkou dlhou takmer 2 000 m.


↖ VRÁTIŤ SA SPÄŤ HORE

Navrhol a vyrobil Michal Kulina